Kamila Vestergaard - Analizy BiznesoweRozważania o raku tarczycy

Analiza biznesowa | środa 26 Wrzesień 2012 14:51
rak tarczycy

Jestem już po operacji, wycięto mi  raka tarczycy. Stąd moja dłuższa nieobecność. Diagnostyka pochłania wiele wolnego czasu, a postawienie rozpoznania początkuje stan zagubienia i zastanawiania się, czy jest się zadowolonym ze swojego życia. Budzą się  lęki. Później przechodzi się fazę odrętwienia i zobojętnienia na wszystko. Na koniec nie zostaje nic innego, jak się pogodzić z decyzją kogoś na górze. Nie zaprzeczałam chorobie, nie pytałam „dlaczego ja”, nie odczuwałam gniewu, nie składałam obietnic „Boże, jeśli uda mi się wyzdrowieć to resztę życia spędzę w zakonie”. Do tej pory śmieszy mnie myśl „ja i rak”. Dlatego zawsze kiedy musiałam komuś o tym powiedzieć, śmiałam się. Mówiłam „mam raka z przerzutem” z bardzo szerokim uśmiechem na ustach.  To takie irracjonalne, że akurat ja mam raka…

Najbardziej wkurwiające słowa jakie można usłyszeć podczas choroby nowotworowej to „nie martw się, będzie dobrze, jesteś młoda.” Serio? Nigdy by mi to nie przyszło do głowy… Dla większości chorych denerwujące jest także komunikowanie, że już czas załatwić pielęgniarkę i lekarza, który będzie przyjeżdżał podać opioidy, bo „ już nigdy nie wstaniesz z łóżka” (w domyśle „rozpoczęło się twoje umieranie”). Obrzydliwe. Ale pominę to, bo to jeszcze nie mój etap. Może kiedyś.

W Centrum Onkologii w Warszawie jedynym tematem rozmów są nowotwory.

„Cześć, jestem Kamila”

„Agnieszka” „Janina” „Maria”

„Jakiego macie raka?”

„ja mam pęcherzykowego”, „ja też”, „u mnie stwierdzono komórki oksyfilne” „to odmiana pęcherzykowego, z tego co kojarzę” „u mnie jest rdzenia sty, mam już zajęte węzły chłonne” „najgorszy to anaplastyczny, nie?” „tak, 80% chorych nie przeżywa roku od postawienia diagnozy”, „o matko”

„a jak u Was wykryli raka?” „u jakich lekarzy byłaś?” „ile miałaś biopsji?” „bierzesz euthyrox?” sratatata

Wtedy to ja weszłam do szpitalnej sali i zostałam zbombardowana ilością nowotworowych pytań. Po operacji byłam już innym człowiekiem. Kilka godzin po operacji dostałam krwotoku i intubowano mnie na żywca, bez znieczulenia. Śni mi się to po nocach, krzyczę, ale po tym byłam już innym człowiekiem. Od tego momentu śmieszyła mnie nie tylko myśl o moim raku, ale też o raku innych ludzi i ich depresyjne reakcje. Przed operacją jest płacz, a kiedy przetrwa się ten dzień bo wybudzeniu z narkozy, jest uśmiech, tak jakby choroba nigdy  nas nie dotyczyła, jakbyśmy wcale nie leżeli w Centrum Onkologii. Przychodzą kolejni zbłąkani i przestraszeni pacjenci oczekujący na zabieg, a my siedzimy ucieszeni, bo już nie ma w nas tego gówna. Nowi nas nie rozumieją, płaczą, a my ich przekonujemy, że nie ma sensu płakać, „po operacji też będziesz wyglądać jak ja”. „Ty nie wyglądasz jakby minęło dwa dni od operacji, jesteś taka piękna i szczęśliwa, kwitnąca”

Ludzie, którzy tam leżą i oczekuję na operację nie chcą, żeby ktoś ich odwiedzał. Wtedy będą zmuszeni zmienić temat. A o czym tu gadać, czy istnieje coś istotniejszego niż ta choroba?!

Młode dziewczyny, nawet w wieku od 20 do 30 lat przychodzą z mamami. Przed operacją strasznie płaczą, obie. To jest dla mnie najśmieszniejsze – ktoś słyszy słowo rak i  od razu wchodzi pod parasol śmierci. Kobieto, masz zajęty tylko jeden płat tarczycy, twój guz ma 7 mm, nie masz przerzutów, czym ty się tak przejmujesz? Pod parasolem śmierci nikomu takie racjonalne myśli nie przechodzą przez głowę. Niczym niezmącone śmigają obrazy, w których widzi się przerzuty w kościach, płucach, mózgu, dwunastnicy i za przeproszeniem chuj wie gdzie jeszcze…

Wiem, to dla matki straszne usłyszeć, że jej dziecko  ma raka. Jedna z tych najstraszniejszych wiadomości. Pamiętam oczy swojej mamy, kiedy musiałam jej w końcu o tym powiedzieć. Inne matki mają takie same oczy, kiedy to słyszą. Każda ma takie same oczy.  Rozszerzone źrenice, a w nich strach i tysiąc najgorszych myśli.

Bezradność odziera nas z siły. Nie mając siły stajemy się otępiali, zobojętniali…  Odwracamy się plecami do problemu, którego nie da się rozwiązać i staramy się zapomnieć. Przecież nikt jeszcze nie wygrał z beznadziejnością. A rak to właśnie taka beznadzieja jest. No nie?

Dręczy nas pytanie, czy my jesteśmy ofiarami Czarnobyla. Nieważne, czy ktoś zdążył się urodzić, czy nie… to nie ma znaczenia… faktem jest, że na terenie Polski północno-wschodniej po wybuchu w Czarnobylu liczba zachorowań na nowotwory tarczycy wzrosła dziesięciokrotnie (badania objęły okres miedzy 1987-1997) i wzrasta nadal. Chorują przeważnie ludzie od 20 do 40 r.ż. Kobiety. Dlaczego?

Ile tak naprawdę ich było? Oficjalnie 31, później 56, nagle zrobiło się 4 tysiące… a co, gdyby do ofiar Czarnobyla doliczyć tych, którzy umarli na raka tarczycy? Tych, którzy zachorowali?

Co będzie z naszymi dziećmi? Wnukami? Co będzie z nami? Za ile lat rak tarczycy o sobie przypomni? Bo kiedyś w końcu nadejdzie taki czas. Za 5, 7,10 lat…?

Nie warto wpatrywać się zbyt długo w otchłań naszego nieszczęścia.

„Jeśli wpatrujesz się za długo w otchłań, to otchłań wejrzy w Ciebie” (Nitsche)

Nie warto o tym myśleć.

1 komentarz »

  1. komentarz by HAL80 — 22 października 2012 @ 19:32

    Bardzo zaskakująca wiadomość. Trzymaj się, pozdrawiam serdecznie. Jak już dojdziesz do siebie czekamy na wpisy a AB.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

*

*