Kamila Vestergaard - Analizy BiznesoweBezrobotny Białystok

Case study | piątek 2 Maj 2014 20:59
Employee

Ach te rekrutacje, selekcje, poszukiwanie nowych pracowników… odciągają nas od ważnych zadań, zarabiania pieniędzy, zabierają czas. Dni, tygodnie mijają, czas poświęcony na rekrutację, zamiast na codzienne obowiązki, a nowego pracownika dalej brak. Firma nie może naleźć odpowiedniego pracownika na stanowisko. A przecież w mediach z każdej strony biją na alarm, że bezrobocie. Gigantyczne zwłaszcza w przypadku absolwentów szkół wyższych.  Bezrobocie rośnie. Bezrobocie wzrasta. Bezrobocie galopuje. Bezrobocie na dramatycznym poziomie. Bezrobocie to palący i tragiczny problem. Zwłaszcza w moim rodzinnym mieście, tak zwanej „dziurze, w której pracę można sobie załatwić jedynie po znajomości”.

No cóż, od strony osoby rekrutującej nie do końca tak to wygląda. Raczej bić na alarm powinno się niekoniecznie z powodu bezrobocia, a raczej z powodu poziomu reprezentowanego przez kandydatów do pracy. I z powodu tragicznego, naprawdę tragicznego braku umiejętności i zdolności interpersonalnych.

Białystok, wschód Polski, babcie i dziadkowie rozmawiający w gwarach rosyjskopodobnych, wydawałoby się, że znalezienie handlowca ze znajomością języka rosyjskiego nie będzie problemem. A i owszem, jest, jest, bardzo dużym problemem jest. Zgłoszeń wiele, niestety średnio na 10-ciu kandydatów, 1 osoba faktycznie potrafi porozumiewać się w tym języku. Sytuacja pogarsza się, jeśli okazuje się, że ta jedna osoba należy do tzw. pokolenia Y (Nie jestem entuzjastką podziałów na X, Y, itd. aczkolwiek tutaj ma to rację bytu), nieposiadająca dużego doświadczenia (2 lata) żąda zapłaty w wysokości podstawa-3000 zł netto + prowizje. Charakter też niestety nieimponujący, bo człowiek zamiast zaprezentować jakiekolwiek umiejętności woli się skupiać na negocjacji wynagrodzenia w górę. Trzeba szukać dalej… Praca jest, pracownika brak.

Białystok, świetna uczelnia techniczna znana w Polsce, Politechnika Białostocka, wybitni studenci automatyki. Firma nie wymaga doświadczenia, wymaga jedynie znajomości j. angielskiego. Przez 4 tygodnie 4 cv. Z podstawowym angielskim. Okazuje się, że rozmowa z nativem o wieku, miejscu urodzenia, kierunku studiów i hobby to zbyt wiele jak na poziom podstawowy. Gotowość do pójścia na kurs językowy? Średnia, no chyba, że kurs będzie w godzinach pracy (autentycznie…). „Czy w celu podniesienia poziomu znajomości j. angielskiego byłby pan gotowy zgodzić się na takie rozwiązanie, że będzie pan w pracy  rozmawiać ze współpracownikami z działu tylko w j. angielskim?” Odpowiedz kandydata: nie, no w żadnym wypadku. Pan Automatyk nr 3: „nie będę się uczył angielskiego, mam to w dupie”.

Białystok, firma szuka asystentki do biura. Firma od niedawna działa na rynku, młody zgrany zespół, renoma w porządku. Spośród 10 kandydatek umówionych na spotkanie, przychodzi połowa. A przecież „bezrobocie jest, bo te durne manedżery zatrudniają tylko ze swojej rodziny”.

Białystok, firma szuka osoby z j. niemieckim, która będzie dyspozycyjna na tyle, aby raz na kwartał pojechać do fabryki w Bremen w Niemczech skontrolować dostawcę. Dyspozycyjnych chętnych brak.

Białystok, firma szuka krawcowej. Chętnych wiele. Umiejących szyć, rzetelnych, chcących naprawdę pracować, a nie siedzieć pół dnia i plotkować – sztuk jeden.

To tylko pięć opowieści z brzegu. Reprezentatywne jednak, zaręczam. Każdy rekruter ma ich na podorędziu mniej więcej tyle, ile rekrutacji przeprowadził w swoim życiu.  To nie bezorbocie jest problemem, tylko postawa kandydatów. Ludzie kończą studia i myślą, że wszystko im się należy. Dobra posada i wypłata w wysokości 3000 zł netto. W zamian nie dając oczywiście nic. Nawet zwykłego zaangażowania w pracę. Ludzie kończą studia na wybranym kierunku, ale tak naprawdę tylko je kończą, nawet nie wynosząc stamtąd wiedzy teoretycznej. Nie znają języków obcych. Żadnego języka obcego. To nie pracodawcy i rekruterzy są problemem, drodzy bezrobotni, ale Wasz brak wyspecjalizowania i umiejętności. Brak rzetelności, uczciwości, zaangażowania. Wysokie wymagania [nie tylko finansowe], nierealne wręcz, z kosmosu. A w najlepszym przypadku nieadekwatne.

Odpowiedzcie sobie czasem szczerze, czy jest chociaż jeden powód, dla którego ktoś miałby Was zatrudnić. Uprzedzam jednak, że odpowiedź „jestem młoda, komunikatywna, szybko się uczę” nie jest odpowiedzią prawidłową, ponieważ tak odpowiada ok. 80% ludzi w wieku 20-30 lat.

W ciągu ostatnich 4 tygodni rekutowałam dla dwóch firm, łącznie na 6 stanowisk. Znalazłam odpowiednią osobę tylko na jedno. I tak to właśnie jest z tym bezrobociem w Białymstoku.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

*

*