Kamila Vestergaard - Analizy BiznesowePolecam

Posted by Kamila Vestergaard | | sobota 18 Czerwiec 2011 18:22

Książki

1. Piotr Grajewski, „Organizacja procesowa”, PWE, Warszawa 2007

Podstawowa pozycja dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z projektowaniem procesów, a także dla  początkujących project managerów, czy kierowników zespołów wdrożeniowych. Publikacja zawiera  kompleksowe podejście do zarządzania procesowego,  opisuje budowę procesowego systemu organizacyjnego.


2. Geary A. Rummler, Alan P. Brache, „Podnoszenie efektywności organizacji: jak zarządzać białymi plamami w strukturze organizacyjnej?” , PWE, Warszawa 2000.

3. Elżbieta Skrzypek, Mariusz Hofman, „Zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie : identyfikowanie, pomiar, usprawnianie„, Oficyna Wolters Kluwer Business, Warszawa 2010

4. Cecil Bozarth, Robert B. Handfield, „Wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchem dostaw”, Helion, Gliwice 2007

Zawiera sporą ilość case’ów, poza tym jest napisana w tak przystępny sposób, że nie da się jej nie zrozumieć. Poza wieloma zagadnieniami związanymi z ERP, zawiera także bardzo ciekawy rozdział na temat mapowania procesów i relacji w łańcuchu dostaw.

5. Business Analysis Body of Knowledgenie należy do wybitnie fascynujących publikacji, raczej należy ją traktować jako spis zagadnień, które powinny być obowiązkowo znane każdemu analitykowi.

6. Systems Analysis and Design with UML Version 2.0

7. Craig Larman, „UML i wzorce projektowe. Analiza i projektowanie obiektowe oraz iteracyjny model wytwarzania aplikacji”, Helion, Gliwice 2011

Świetna lektura na temat inżynierii oprogramowania, projektowania i analizy obiektowej. Interesujące case studies, słowniczek pojęć, fajny rozdział o Agile Project Management. Książka jest po prostu doskonała.

8. Bogdan Bereza-Jarociński, Bolesław Szomański, „Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom.”, Helion, Gliwice 2009

Polecam rozdział 4 o zarządzaniu procesami oraz 8 i 9 o testowaniu. M.in. po to, żeby się przekonać, że większość polskich firm zatrzymała się w tym obszarze na poziomie glinianych lepianek.

9. Marek Pawlak, „Zarządzanie projektami”, PWN, Warszawa 2006.

10. Sławomir Wawak, „Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka„, Helion, Gliwice 2006

Absolutne minimum dla każdego, kto ma / chce mieć / będzie miał do czynienia z zarządzaniem jakością. Nie ma lepszego sposobu na wprowadzenie w tę tematykę niż przestudiowanie książki S. Wawaka.

11. Koichi Shimokawa, Takahiro Fujimoto, „Lean Management. Narodziny systemu zarządzania„, Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska

Bardzo fajna książka napisana w taki sposób, aby pokazać czytelnikowi wszystkie aspekty LM. Polecam zwłaszcza studentom, którzy piszą pracę z tego obszaru.

12. James Womack, Daniel Jones, „Szczupłe rozwiązania„, Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska

Książka absolutnych autorytetów i guru, jeśli chodzi o Lean :) Już sam fakt, że to książka ich autorstwa, powinien zachęcić do przeczytania.

13.  P. S.Pande, R. P.Neuman,  R. R.Cavanagh, „Six Sigma Sposób poprawy wyników nie tylko dla firm takich jak GE czy Motorola”, Wydawnictwo  K.E. Liber, Warszawa 2003

Tytuł skutecznie mnie zniechęcił, ale nie ma nic lepszego, jeśli chodzi o Six Sigma. Nieprzeczytanie tej książki to grzech i ciężka głupota ;)


14. Matt Barney ,Tom McCarty, „Nowa Six Sigma„, Helion, Gliwice 2005

 

Programy

1. StarUML

– pierwszy program, jakiego używałam do wykonywania diagramów UML. Później zaczęłam          korzystać z Argo UML, aby ponownie stwierdzić, że StarUML jest moim ulubionym narzędziem. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z UMLem, myślę, że ten program będzie najlepszy na początek.

 

 

2. Quantum GIS

Łatwy w obsłudze program geoinformacyjny, choć znam też wiele osób, którym sprawia problemy.  Jednak uważam, że w porównaniu do innych tego typu programów, nie ma nic bardziej intuicyjnego z takim wachlarzem funkcjonalności. Umożliwia tworzenie map, warstw wektorowych, zarządzanie danymi przestrzennymi i wiele innych czynności. Przydatny przy opracowywaniu zagadnień związanych z transportem.

 

 

3. Adonis

adonisProgram do modelowania procesów biznesowych, moja wielka miłość ;) Jest dość intuicyjny, używam go do optymalizacji procesów, zarządzania jakością i wydajnością procesów,  zarządzania ryzykiem oraz do kalkulacji.  Jest również pomocny przy porównywaniu kosztów różnych rozwiązań, czasów, itd. Program w wersji polskiej jest płatny. Istnieje także Adonis Community Edition – bezpłatna, ale nieco okrojona wersja po angielsku. Cenię sobie także opiekę dwóch Panów z polskiego oddziału BOC ITC (producenta oprogramowania) – Zbyszka Misiaka i Przemka Kowalskiego, którzy zawsze pomogą jeśli ktoś ma problem z modelowaniem. Polecam wszystkim „procesowym” przedsiębiorstwom.

 

Strony www


Portal dla project managerów dostarczający wiedzę o zarządzaniu projektami. Źródło wiedzy o najnowszych trendach, metodykach, seminariach, konferencjach i narzędziach dla PMów. Adres strony: www.4pm.pl

 

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

*

*